Autonomiczne roboty mobilne, takie jak MOBOT® AGV produkowane przez firmę WObit to rozwiązanie, które umożliwia stworzenie bezpieczniejszych i wydajniejszych miejsc pracy. Przyjrzyjmy się różnym aspektom bezpieczeństwa związanym z zastosowaniem tych urządzeń.
1. Odciążenie od niebezpiecznych i nieergonomicznych zadań
Ze względu na wbudowany system bezpieczeństwa samojezdne wózki AGV i system nawigacji laserowej LMS mogą samodzielnie i bezpiecznie poruszać się w przestrzeniach produkcyjnych oraz magazynowych.
Powtarzalnie i precyzyjnie przewożą różnego rodzaju ładunki, odciążając pracowników od nieergonomicznych i powtarzalnych zadań, które są niekorzystne dla ich zdrowia. Takie rozwiązania jak system unoszenia ładunku, automatyczne rolki czy trzpienie pozwalają na samodzielne pobieranie i odkładanie ciężkich palet lub elementów bezpośrednio z taśmy produkcyjnej. Bez przeszkód mogą poruszać się też w zbyt głośnych lub ciepłych/zimnych dla człowieka pomieszczeniach.
2. Przyjazna użytkownikowi technologia spełniająca restrykcyjne normy
Roboty mobilne MOBOT® wyposażone są w skanery laserowe z funkcją bezpieczeństwa sprawdzające przestrzeń dookoła AGV.
Zobaczmy, jak to działa na przykładzie najnowszego MOBOT® AGV FlatRunner MW Light. Ma on skanery umieszczone na przekątnej urządzenia, dzięki czemu jego pole widzenia to 360°. Umożliwia to robotowi odpowiednią reakcję w przypadku napotkanej przeszkody np. jej ominięcie, co ułatwiają koła Mecanum zapewniające urządzeniu możliwość wykonywania ruchu w każdym kierunku.
Co więcej, robot wykrywa zbliżających się z różnych stron ludzi bezpiecznie pracując w dynamicznym, czyli zmiennym środowisku. Gdy znajdą się oni zbyt blisko, robot zwalnia, a system bezpieczeństwa umożliwia natychmiastowe zatrzymanie się w określonej strefie zapobiegając potencjalnej kolizji.
3. Zwinna i wytrzymała konstrukcja
Na bezpieczeństwo transportu wpływa też solidna konstrukcja, zapewniająca pewne i powtarzalne przewożenie ciężkich ładunków. Opływowa obudowa z kompozytów w wyrazistym, pomarańczowym kolorze poprawia widoczność robota. W przypadku niestandardowych ładunków przewożonych przez AGV, adapter dopasowany do ładunku może zostać doposażony w dodatkowe czujniki i systemy bezpieczeństwa. Warto też podkreślić kompaktową budowę robotów np. modelu CubeRunner, która pozwala na zwinne przemieszczanie się w wąskich ciągach komunikacyjnych.
Ważny jest też aspekt jak najlepszej interakcji urządzenia z ludźmi i zapewnienie odpowiedniej komunikacji. Dlatego wszystkie MOBOT®y wyposażone są w intuicyjną sygnalizację świetlną, a także dźwiękową. O różnych zdarzeniach komunikują, odtwarzając informacje głosowe oraz muzykę.
4. Roboty mobilne do zastosowań w przestrzeniach niebezpiecznych dla człowieka
Sektor przemysłowy w branżach motoryzacyjnej, FMCG, logistycznej oraz elektronicznej coraz częściej inwestuje w robotyzację i automatyzację procesów. Wynika to z potrzeby optymalizacji kosztów pracy i kosztów operacyjnych. Firmy skoncentrowane są na zwiększaniu wydajności i poprawie jakości, ważnym aspektem jest również bezpieczeństwo. Inwestowanie w technologię coraz częściej dotyczy też implementowania samojezdnych robotów mobilnych do automatyzacji logistyki wewnątrzzakładowej. Wynika to z istotnej roli transportu wewnętrznego w łańcuchu dostaw. Wdrażanie innowacji takich jak roboty mobilne na tym etapie oddziałuje na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa i pozwala na zyskanie przewagi konkurencyjnej.
Dużą zaletą autonomicznych wózków transportowych z punktu widzenia bezpieczeństwa jest ich możliwość współpracy z innymi maszynami i robotami przemysłowymi. Dzięki odpowiedniej komunikacji i dobremu zaplanowaniu procesów, wózki samojezdne MOBOT® mogą na przykład wjeżdżać do cel produkcyjnych, w których pracują manipulatory przemysłowe i odbierać/dostarczać detale do takich stanowisk. Zapewnia to bezpieczeństwo pracowników, którzy nie muszą wchodzić w bezpośrednią interakcję z maszyną, a także wpływa korzystnie na usprawnienie procesów, gdyż nie ma potrzeby zatrzymywania cyklu pracy manipulatora.
5. Autonomiczne roboty mobilne w czasach infekcji
W obliczu pandemii warto zwrócić uwagę na jeszcze dwa aspekty związane z bezpieczeństwem. Pierwszy z nich to oczywista korzyść związana z realizacją transportu ładunków pomiędzy różnymi punktami w firmie przez roboty zamiast ludzi. Ograniczenie konieczności poruszania się pracowników pomiędzy działami zmniejsza ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów w ramach zakładu, dzięki czemu wpływa na poprawienie bezpieczeństwa. Obecnie wózki AGV często wykorzystywane są w aplikacjach typu clean room, operując w strefach o podwyższonych wymogach czystości, np. w laboratoriach czy specjalnych strefach produkcyjnych.
Dzięki swojej elastycznej i kompaktowej konstrukcji roboty mobilne dają szerokie możliwości zastosowań nie tylko w przemyśle i logistyce, ale także w służbie zdrowia. To znakomite narzędzie do wparcia intralogistyki szpitali i rozwożenia np. pościeli czy posiłków na oddziałach. Roboty mobilne mogą być wykorzystane również do dezynfekowania powierzchni oraz kontroli i moniotoringu dzięki wyposażeniu je w odpowiednie czujniki. W takich zadaniach doskonale sprawdzi się najnowszy MOBOT TRANSPORTER, uniwersalny robot mobilny o stopniu szczelności IP65 i udźwigu do 100 kg.
Samojezdne roboty transportowe łatwo doposażyć w rozmaite akcesoria, które dają bardzo szerokie możliwości ich zastosowań, także do takich zadań, jak wspomniany powyżej przykład. W odniesieniu do robotów mobilnych MOBOT® AGV w zależności od potrzeb można je wyposażyć w przenośnik rolkowy, wózek do palet, ramię robotyczne, przenośnik grawitacyjny czy też w inne rozwiązanie dopasowane do danej aplikacji. O różnych modułach i wózkach przeczytasz więcej tutaj.
Jeśli artykuł Cię zainteresował i zastanawiasz się nad zastosowaniem robotów mobilnych w swojej firmie, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.
Czy artykuł cię zainteresował?
Jeśli masz jakieś pytania skontaktuj się z naszymi specjalistami.