Tradycyjne pociągi logistyczne najczęściej stosowane są w procesach, w których należy dostarczyć komponenty do stanowisk produkcyjnych, zatem obsługują one obszar magazynu i produkcji. Zazwyczaj w określonej jednostce czasu konieczne jest dostarczenie określonej ilości podzespołów. Na raz możliwe jest dostarczenie większej ilości różnorodnego materiału. To dobre rozwiązanie do obsługi kilku stanowisk jednocześnie.
Transport wewnętrzny to nieustanne pole do optymalizacji, gdyż jako ważna część łańcucha logistycznego ta część procesów ma znaczny wpływ na efektywność całości. Stąd firmy produkcyjne, które wdrażają innowacyjne rozwiązania coraz częściej zastępują długie pociągi logistyczne autonomicznymi robotami mobilnymi.
Elastyczność przede wszystkim
Zespół robotów mobilnych jest zdecydowanie bardziej elastyczny. W miejscu, gdzie trasa łączy się, roboty mogą tworzyć konwój funkcjonując podobnie do pociągu logistycznego, jednak tam, gdzie pożądane jest realizowanie zadań indywidualnych, mogą dowolnie obrać kierunek ruchu. Pozwala to znacznie zoptymalizować i przyspieszyć dostarczanie ładunku.
Roboty AGV zajmują mniej miejsca niż pociągi logistyczne, gdyż zazwyczaj przewożą ładunki nad sobą i nie wymagają sterowania przez człowieka.
Co istotne roboty w trakcie jednego przejazdu mogą dokonywać wielu załadunków i rozładunków przemieszczając się pomiędzy różnymi stanowiskami produkcyjnymi. Sterowane automatycznie mogą też elastycznie reagować na aktualne zapotrzebowanie towarów.
Większe bezpieczeństwo
Ważnym aspektem jest także zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w przypadku zastosowania robotów mobilnych. Ryzyko kolizji zostaje zminimalizowane, a automatyczny transport poprawia również bezpieczeństwo przewożonych towarów, co ma znaczący wpływ na zapewnienie ich wysokiej jakości.
Czy takie rozwiązanie sprawdzi się w Twojej fabryce? Skontaktuj się z naszymi specjalistami i uzyskaj profesjonalne doradztwo.
Czy artykuł cię zainteresował?
Jeśli masz jakieś pytania skontaktuj się z naszymi specjalistami.